Forum Krośnieńskie Forum Rowerowe Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

rower stacjonarny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Krośnieńskie Forum Rowerowe Strona Główna -> Sprzęt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
greg0707
Altus


Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

PostWysłany: Wto 13:39, 24 Mar 2009    Temat postu: rower stacjonarny

Czy ktoś się orientuje na co trzeba zwracać uwagę kupując rower stacjonarny ? Co z tym kołem zamachowym czy jego waga jest ważna im cięższe tym lepsze ? Może się ktoś podzieli uwagami. Prośba do administratora zaliczyłem ten temat jako sprzęt choć może to bardziej zdrowie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zbiq
Administrator


Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

PostWysłany: Wto 15:33, 24 Mar 2009    Temat postu:

Gregor, wybrałeś chyba teraz najlepszy moment na zakup rowerka stacjonarnego, bo akurat zima nam się kończy, chociaż nie zawsze to widać, no i można czyhać na jakieś wyprzedaże.
Jakiś czas temu zastanawiałem się nad wyższością trenażerów nad rowerkami stacjonarnymi i na odwrót. Ale o trenażerach może za chwilkę.
Jeżeli chodzi o to koło zamachowe to im cięższe tym lepiej bo można uzyskać większy opór, przy czym osoby początkujące też nie powinny mieć problemów z rozpędzeniem takiego koła przy niewielkich wartościach oporu. Dodatkowo wchodzi tutaj aspekt fizyczny związany z momentem bezwładności takiego koła. Koło cięższe i większe ma większy moment bezwładności dzięki czemu po rozpędzeniu i przy jednoczesnym hamowaniu szczękami lub opornikiem magnetycznym będzie kręcić się dłużej co może dawać złudzenie rzeczywistej jazdy na rowerze. Podczas jazdy na rowerze gdy przestaniemy pedałować rower wciąż jeszcze kawałek pojedzie, koło od razu się nie zatrzyma (z wyjątkiem jazdy pod górkę i silny wiatr)
Teraz kolejna sprawa. Jak koło zamachowe połączone jest z pedałami. Są dwie opcje: albo będzie to połączenie sztywne (czyli znane z rowerów ostre koło) albo na jakimś wolnobiegu gdzie gdy przestaniemy pedałować koło będzie się jeszcze obracać. Przy sztywnym połączeniu pedała zawsze będą się obracać razem z kołem zamachowym. No i teraz można się sprzeczać co jest lepsze. Jedni powiedzą że lepsza jest opcja z wolnobiegiem gdyż jest bardziej naturalna i bardziej przypomina normalną jazdę na rowerze (chociaż wolnobiegi w rowerkach stacjonarnych są stosunkowo rzadkie), a inni powiedzą że lepsze jest sztywne połączenie bo zmusza użytkownika do ciągłego pedałowania co swoją drogą przynosi niezłe efekty treningowe. Prawda jest jednak taka, że na rowerku stacjonarnym tak czy tak trzeba kręcić niemalże cały czas bo koło zamachowe jest bardzo szybko wyhamowywane. Samemu trzeba też ocenić co komu bardziej odpowiada.
Sposób oporu koła zamachowego: Są trzy opcje, hamowanie mechaniczne (szczękami hamulcowymi, w niektórych modelach wygląda to jak normalny hamulec, jednak zamiast gumowych szczęk ma z takiego dziwnego materiału, który po pewnym czasie się ściera i trzeba go wymieniać). Drugą opcją jest magnetyczny układ oporowy, jest chyba najdoskonalszy. Daje wrażenie najbardziej zbliżone do normalnej jazdy na rowerze i nie ulega zużyciu. Ponadto daje możliwość ustawienia większego oporu niż opcja trzecia. A opcja trzecia to układ oporowy powietrzny znany z trenażerów. Niestety nie jestem w stanie opisać jak to dokładnie działa, ale wiem tylko że coś takiego istnieje i nie daje możliwości ustawienia zbyt wysokiego oporu.
Na pewno przy zakupie takiego rowerka warto też sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Najlepiej jest usiąść i chwilę pokręcić zwracając uwagę na to, w jakim stopniu to kręcenie przypomina normalną jazdę na rowerze. W przypadku większości rowerków jeździ się tylko pod górkę i pod wiatr, trening na takim rowerku, jeszcze w zamkniętym pomieszczeniu to katorga i nie ma możliwości, żeby wytrzymać zbyt długo.
O rowerkach chyba tyle.

Teraz może jeszcze dwa grosze o trenażerach. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dużo droższe, gdyż samo urządzenie bywa drogie i na dodatek eksploatacji ulega także rower na którym chce się trenować.
Są zasadnicze dwa typy trenażerów: stojakowy i rolkowy.
Trenażer rolkowy to układ połączonych ze sobą najczęściej trzech rolek. Stawiamy na tym rower i kręcimy. Jest to opcja mniej nudna od trenażera stojakowego, jednak wymaga na początku krótkiego przyzwyczajenia się i hałasuje troche bardziej niż stojakowy (jest to zrozumiałe, kręcą się obydwa koła i poruszają 3 rolki. W trenażerze stojakowym kręci się jedno koło i porusza jedną rolkę)
Trenażer stojakowy to po prostu stojak w który wpina się rower i kręci. Obraca się tylko tylne koło i porusza rolką hamowaną najczęsciej przez układ magnetyczny.
Jeżeli chodzi o ceny to rolka jest tańsza ale w wersji podstawowej gdzie opór reguluje się zmieniając przerzutki. Dokupując magnetyczny układ oporowy cena rolki przewyższa cenę trenażera stojakowego, który układ oporowy posiada od samego początku.
Główną zaletą trenażerów jest to, że przypominają bardziej niż rowerki treningowe rzeczywistą jazdę i dają możliwość szerszej regulacji oporów. Wadą jest cena. Nie chodzi jednak o cenę samego urządzenia, która jest porównywalna, tylko o to, że trzeba eksploatować swój normalny rower, lub każdy inny rower który chcemy wpiąć.

Kategoria jak najbardziej ok, tamte poprzenosiłem żeby nie było wszystkiego w jednym miejscu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bentley
Sis


Dołączył: 03 Mar 2016
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:26, 10 Mar 2016    Temat postu:

Musisz zwracać uwagę na nazwy dotyczące napędu, np. magnetyczny, spinningowy, mechaniczny; istotna jest także płaszczyzna pedałowania: pion lub poziom. W przypadku tego typu sprzętu ważne są także dodatki, jak choćby pulsometr. Jak będziesz szukał czegoś fajnego w miarę normalnej cenie, to polecam Ci rzucić okiem na [link widoczny dla zalogowanych]- u nich są fajne rowerki tego typu (sprawdzałem, kupowałem osprzęt); ewentualnie - inny sklep internetowy lub Allegro/OLX, bo taniej wychodzi z reguły niż stacjonarnie. Informacji, które Ci podałem mi właśnie gościu od nich udzielił podczas doradzania w wyborze sprzętu dla mnie - ja sobie "Plutona wziąłem" i jestem dość zadowolony (nie licząc, że mało czasu na pedałowanie mu teraz poświęcam) Pozdrawiam i powodzenia w poszukiwaniach!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kosztman
Sis


Dołączył: 26 Lip 2016
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:28, 08 Wrz 2016    Temat postu:

Też stoję przed zakupem i podobne pytania kłębiły mi się w głowie. Dzięki za odpowiedź Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Krośnieńskie Forum Rowerowe Strona Główna -> Sprzęt Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin